Coronavirus în România: 2.523 de cazuri noi și 170 de decese, confirmate în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, vineri, 23 aprilie, alte 2.523 de infecții cu coronavirus și 170 de decese din cauza COVID-19.

Cu o zi în urmă, autoritățile au anunțat 2.989 cazuri noi și 150 de decese, ca urmare a infecției cu virusul SARS-CoV-2.

Până astăzi, 23 aprilie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.042.521 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus, dintre care 27.113 persoane diagnosticate cu infecția COVID-19 au decedat. Autoritățile mai anunță că 963.840 de persoane au fost declarate vindecate.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.386 de teste RT-PCR și 12.923 de teste rapide antigenice pentru depistarea coronavirusului.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.901, față de 11.168 ieri. Grupul de Comunicare Strategică a mai anunțat, în cadrul informării, că numărul pacienților internați la ATI a ajuns la 1.391 . Cu o zi înainte, în secțiile de terapie intensivă Covid se aflau 1.405 pacienți în stare gravă.

Redăm în continuare distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20178552,81
2.Arad22927712,82
3.Argeș26086451,93
4.Bacău25334811,49
5.Bihor27931742,73
6.Bistrița-Năsăud11385332,00
7.Botoșani13709191,17
8.Brașov423721052,84
9.Brăila12763342,21
10.Buzău12033341,49
11.Caraș-Severin10657552,14
12.Călărași9685231,35
13.Cluj554071474,04
14.Constanța41740872,43
15.Covasna8059622,84
16.Dâmbovița21923321,32
17.Dolj25710631,53
18.Galați26588492,14
19.Giurgiu10690181,83
20.Gorj9043110,64
21.Harghita7789301,44
22.Hunedoara22121362,75
23.Ialomița10444291,69
24.Iași41304931,55
25.Ilfov437651064,13
26.Maramureș20004220,71
27.Mehedinți7926191,26
28.Mureș228191022,42
29.Neamț18056531,60
30.Olt14066301,47
31.Prahova333161142,13
32.Satu Mare12681241,36
33.Sălaj10535342,01
34.Sibiu25335672,59
35.Suceava23679250,62
36.Teleorman13106462,10
37.Timiș52801922,72
38.Tulcea8078191,72
39.Vaslui15569200,94
40.Vâlcea15815482,09
41.Vrancea10214251,28
42.Mun. București1776294704,15
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1249*-79
 TOTAL1.042.5212.523

Vezi și: Revenirea României la normalitate! Comitetul interministerial în prima ședință

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *