Coronavirus în România: Alte 135 de decese și aproape 3.500 de noi cazuri

3.474 de cazuri noi COVID19 au fost  înregistrate în 24 de ore. 644 de cazuri au fost înregistrate în Capitală, care are o rată de 5,27%.

În ultimele 24 de ore au fost 135 de decese (66 bărbați și 69 femei)., dintre care 129 pacienți aveau și alte afecțiuni.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.305. Dintre acestea, 1.505 sunt internate la ATI, față de 1493 de cazuri, vineri.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19821603,41
2.Arad225101163,32
3.Argeș257021012,36
4.Bacău24966941,81
5.Bihor272801173,15
6.Bistrița-Năsăud11195422,42
7.Botoșani13572431,57
8.Brașov418651603,75
9.Brăila12559472,42
10.Buzău11816501,77
11.Caraș-Severin10390562,30
12.Călărași9561291,75
13.Cluj544442005,35
14.Constanța411881273,14
15.Covasna7844342,85
16.Dâmbovița21706481,80
17.Dolj25378822,12
18.Galați26089542,82
19.Giurgiu10543522,49
20.Gorj8976140,90
21.Harghita7594471,39
22.Hunedoara217891023,67
23.Ialomița10296242,30
24.Iași408501021,98
25.Ilfov431011106,13
26.Maramureș19875180,95
27.Mehedinți7791271,77
28.Mureș223581062,69
29.Neamț17760601,76
30.Olt13826381,64
31.Prahova326491172,49
32.Satu Mare12521311,54
33.Sălaj10352362,24
34.Sibiu24956903,02
35.Suceava23542250,79
36.Teleorman12869442,70
37.Timiș521611703,60
38.Tulcea7980332,14
39.Vaslui15431331,26
40.Vâlcea15548422,66
41.Vrancea10053401,54
42.Mun. București1746106445,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1722*9 
 TOTAL1.027.0393.474 

În țară, au fost prelucrate 7.110.458 de teste RT-PCR și 772.751 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.909 teste RT-PCR (12.622 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.287 la cerere) și 11.760 de teste rapide antigenice.

Vezi și: Daniel Bodnar și oamenii care hăituiesc agenții economici din zona Sucevei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.